W świecie sportowców każdemu bardzo dobrze znana jest l-karnityna, ale można znaleźć ją coraz częściej w preparatach wspomagających odchudzanie. Pomaga ona wówczas zredukować niechcianą tkankę tłuszczową, co przekłada się na smuklejszą sylwetkę i mniejszą masę ciała. Karnityna występuje w mięśniach każdego z nas, a jej największe stężenie obserwuje się w mięśniach szkieletowych i mięśniu sercowym. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest dostarczanie jej wraz z pokarmem, jednakże nie zawsze jest to możliwe, dlatego też wiele osób decyduje się na suplementację. Jakie ma działanie i zastosowanie l-karnityna?

DZIAŁANIE I ZASTOSOWANIE L-KARNITYNY

Organizm każdego z nas potrzebuje większe lub mniejsze ilości karnityny do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie ona odpowiada za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów. Można wobec tego powiedzieć, że bez keratyny niemożliwie byłoby przetwarzanie ich w energię. Związek ten bierze także udział w metabolizmie węglowodanów i niektórych aminokwasów. Sportowcy mają zwiększone zapotrzebowanie na karnitynę ze względu na wzmożony wysiłek fizyczny i towarzyszące temu wydzielanie sporych ilości kwasu mlekowego (zwiększa on zmęczenie i zmniejsza produkcję energii), a związek ten ułatwia jego usuwanie z osocza. Bez karnityny niemożliwe byłoby aktywowanie wielu hormonów, które uczestniczą w procesach spalania tłuszczów. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym, różnych zaburzeniach i schorzeniach zaczynają powstawać niedobory karnityny w organizmie. Przyczynić się do tego mogą schorzenia serca, wątroby i nerek, cukrzyca, niedożywienie, choroby tarczycy, zaburzenia wchłaniania, otyłość, ciąża czy nawet nieprawidłowo zbilansowana dieta. Na skutek niedoborów karnityny dochodzi do osłabienia mięśni, następnie do ich zaniku i nawet do niewydolności mięśnia sercowego. Po l-karnitynę sięgają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, których organizm poddawany jest regularnemu wysiłkowi fizycznemu oraz osoby pragnące zredukować swoją masę ciała. Zadaniem tej substancji jest zwiększenie tolerancji organizmu na wzmożony wysiłek, wykorzystując w tym celu zwiększone zasoby lipidów. W rezultacie możliwe jest wydłużenie czasu wysiłku i zwiększenie jego intensywności. Po l-karnitynę sięga się również pomocniczo podczas leczenia niektórych chorób serca, mięśni, wątroby i nerek. Substancja ta pomaga w chorobach neurologicznych, psychicznych, nowotworowych, w otyłości i nawet bezpłodności. Okazuje się być nieoceniona również przy zaburzonej gospodarce węglowodanowej i lipidowej. Warto wiedzieć, że l-karnityna ma działanie odtruwające. Wiąże ona toksyny i dodatkowo zmniejsza szkodliwe skutki działania wolnych rodników. Za pomocą tej substancji możliwie jest wobec tego w przystępny dla organizmu sposób usunięcie z niego zatruwających związków, co z całą pewnością wpłynie pozytywnie na jego funkcjonowanie. L-karnitynę określa się mianem antyoksydantu o działaniu przeciwrodnikowym i ochraniającym komórki.

NATURALNE ŹRÓDŁA L-KARNITYNY I STOSOWANIE

L-karnityna występuje przede wszystkim w mięsie i produktach mlecznych. W roślinach również można ją znaleźć, ale w nieznacznych ilościach. W związku z tym osoby będące na dietach roślinnych bardzo często borykają się z niedoborem tej substancji. Największe ilości l-karnityny znajdziemy w dziczyźnie, baraninie i wołowinie. W mniejszych ilościach jest ona w wieprzowinie, drobiu, rybach, mleku, serach i nabiale. Co ciekawe, w grzybach jest więcej l-karnityny niż w warzywach i owocach. Jako, że trudno jest w sposób naturalny zaspokoić całkowite zapotrzebowanie organizmu na l-karnitynę, dlatego też bardzo często konieczna jest suplementacja tą pochodną witamin. Jet ona dostępna zarówno w formie proszku, jak i kapsułek. Dzienne zapotrzebowanie na l-karnitynę jest kwestią indywidualną. Przyjmuje się, że zalecana dzienna ilość tej substancji waha się w granicach od 500 do 2000 mg. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się przyjmować l-karnitynę na pół godziny przed treningiem lub w trakcie jego trwania. Chociaż można sięgać po nią tylko w dni treningowe, to zaleca się codzienną suplementację przez okres co najmniej kilku tygodni. Jak najbardziej można wzbogacić ją o inne preparaty o działaniu termogenicznym, które jeszcze bardziej przyspieszą proces spalania tkanki tłuszczowej.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA L-KARNITYNY

L-karnityna jest naturalną i całkowicie nieszkodliwą substancją. Stosując się do zalecanych dawek, nie trzeba martwić się o wystąpienie żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Nawet przy zwiększonej podaży zwykle nie ma się czym martwić, gdyż nadmiar l-karnityny wydalany jest z moczem. Może wystąpić przedawkowanie tą substancją, co objawiać będzie się wówczas biegunką i bólem brzucha. Niekorzystne oddziaływanie na organizm można zauważyć przy przyjmowania wysokich dawek rzędu 3000 mg dziennie. Wówczas mogą towarzyszyć nam nudności i nawet wymioty, a zapach ciała może zmienić się na rybi. W niektórych przypadkach może nawet wystąpić osłabienie mięśni. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania l-karnityny. Substancja ta została powszechnie uznana za skuteczny spalacz tłuszczu i suplement zwiększający wydolność wysiłkową organizmu.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Pittsburghsteelersjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Pittsburghsteelersjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Pittsburghsteelersjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Pittsburghsteelersjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Pittsburghsteelersjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony