Dieta pudełkowa jest inaczej nazywana dietą cateringową. Wynika to z faktu, że przygotowuje ją firma cateringowa specjalnie dla osoby przechodzącej na dietę. Zazwyczaj dany dostawca oferuje różne programy żywieniowe, zawierające różną ilość kalorii. Plan żywieniowy jest opracowywany wraz z dietetykiem. Na jakich zasadach opiera się dieta pudełkowa i jak działa? Poniżej odpowiedzi.

CZYM JEST DIETA PUDEŁKOWA?

Dieta pudełkowa jest dietą odchudzającą. Od innych rodzajów diety różni się tym, że nie są one przygotowane przez osobę, która je spożywa, ale przez firmę cateringową. Przy współpracy z dietetykiem tworzy ona program żywienia, który jest zbilansowany i zapewnia określoną liczbę kalorii. Tak stworzony program pozwala na skomponowanie 5 posiłków na cały dzień, które zawierają wszystkie niezbędne witaminy, minerały oraz odpowiednie proporcje substancji odżywczych. Komplet 5 posiłków jest przekazywany danej osobie codziennie rano. W ten sposób likwiduje się konieczność przygotowywania posiłków. Dietę pudełkową można zaplanować na całe 7 dni, ale także wybrać program nieobejmujący weekendów.

CZY DIETA PUDEŁKOWA ODCHUDZA?

Zazwyczaj dieta pudełkowa jest rozwiązaniem dla osób, które chcą zrzucić nadwagę, ale nie mają czasu na liczenie kalorii oraz przygotowywanie zdrowych posiłków. Wybierając program diety oraz zawartość kaloryczną posiłków należy skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem. W innym przypadku dieta może być nieefektywna lub zbyt restrykcyjna. Jeżeli ilość kalorii oraz rodzaj diety zostaną właściwie dobrane, dieta powinna przynieść oczekiwane rezultaty. Ważne jest, aby opierać się tylko i wyłącznie na posiłkach, które dostarcza firma cateringowa. Nie wolno podjadać między posiłkami ani spożywać dodatkowych dań. Istotną rolę odgrywają także spożywane napoje. Dieta pudełkowa dostarcza odpowiedniego poziomu kalorii, więc kolejne nie powinny być dostarczane wraz z napojami. W związku z tym należy wyeliminować słodzone napoje, nie słodzić kawy i herbaty. Najlepszą będzie zwykła woda oraz ziołowe, czerwone i zielone herbaty.

DLA KOGO PRZEZNACZONA JEST DIETA PUDEŁKOWA?

Na dietę pudełkową może przejść tak naprawdę każdy, jeśli tylko jest ona zbilansowana i zdrowa. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań do skorzystania z tej diety. Jednak należy pamiętać, że jest to dość kosztowny sposób na zdrowe odchudzanie, ponieważ cena diety pudełkowej dla jednej osoby waha się w granicach 50-80 zł za jeden dzień. Zakładając, że zamawiamy wyżywienie tylko w dni robocze — bez weekendów, w najtańszym wariancie dieta będzie kosztowała nie mniej niż 1 000 zł za jeden miesiąc. Zazwyczaj jej koszt oscyluje w granicach około 1 500 zł za miesiąc. Dla niektórych może być to zbyt kosztowne rozwiązanie. Jeśli jednak komuś nie przeszkadza taki wydatek, a nie ma czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków i tworzenie jadłospisu, ta dieta z całą pewnością jest właśnie dla niego. To doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych i posiadających dużo zajęć po pracy.

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z DIETY PUDEŁKOWEJ

Nie ma wątpliwości, że dieta niesie sobą liczne korzyści. Oto te największe z nich:

 • Motywuje do trzymania się diety, zwalnia z podejmowania decyzji na temat posiłków,

 • Oszczędza czas potrzebny na przygotowanie posiłków, zakupy itp.,

 • Gwarantuje zbilansowaną dietę, bogatą w różne składniki,

 • Jest gotowym planem dietetycznego żywienia,

 • Występuje w różnych opcjach, np. wegańskiej, bezglutenowej itp.

 • Zapewnia wysoką różnorodność posiłków,

 • Jest przygotowana estetycznie i zapakowana w praktyczny sposób.

WADY DIETY PUDEŁKOWEJ

Każda dieta ma wady, podobnie jest zatem w przypadku diety pudełkowej. Osoby korzystające z niej wspominają o następujących niedogodnościach:

 • Wysoka cena w stosunku do samodzielnego przygotowywania posiłków,

 • Prawdopodobieństwo wystąpienia posiłków i dań, które nie smakują zamawiającemu,

 • Brak pewności co do jakości i pochodzenia wykorzystywanych produktów,

 • Przygotowanie posiłków na cały dzień — ostatnie posiłki nie są już takie świeże,

 • Brak możliwości “zaspokojenia zachcianek” z góry przygotowanym posiłkiem, np. mamy ochotę na pikantną zupę, a dostajemy mięso przygotowane na słodko,

 • Brak elastyczności diety.

 • Tak naprawdę ciężko zapewnić, że dieta pudełkowa będzie miała konkretne wady lub zalety. Wszystko zależy od firmy cateringowej przygotowującej posiłki.

PRZYKŁADOWY JADŁOSPIS DIETY PUDEŁKOWEJ

Standardowa dieta pudełkowa przepisy, dostępna w ofercie jednej z popularnych firm cateringowych obejmuje następujące menu na jeden dzień:

Śniadanie: Omlet bananowy z jogurtem greckim i malinami

II Śniadanie: Grillowane szaszłyki z owoców

Obiad: Stek z rusztu z pomidorami, cebulą i pieczarkami

Podwieczorek: Zupa krupnik

Kolacja: Przekładaniec z wędzonym indykiem i pomidorami

Oczywiście jest to tylko przykładowe menu, które może różnić się w zależności od wybranego programu lub firmy. Dlatego przed podjęciem decyzji o diecie pudełkowej, warto zapoznać się z różnymi opcjami i rozwiązaniami proponowanymi przez różne firmy cateringowe.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Pittsburghsteelersjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Pittsburghsteelersjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Pittsburghsteelersjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Pittsburghsteelersjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Pittsburghsteelersjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony